Наша Коко Шанель: як киянка заснувала будинок моди в Нью-Йорку

валентина санина шлее модельерПлаття від модельєра Валентини Саніної-Шлее носили Грета Гарбо та Одрі Хепберн. У 30-х роках минулого століття її салон «Valentina» був одним з найпопулярніших в Нью-Йорку, а сама його власниця поряд з Коко Шанель диктувала правила у світі високої моди. З чого все починалося, де сьогодні можна подивитися колекції знаменитої киянки, чому вона не відвовіла на залицяння Вертинського і як не поділила чоловіка з найкращою подругою, читайте в цій статті.

Валентина Саніна-Шлее, «російський П’єро» і еміграція

Валентина Санина и Александр Вертинский

Валентина Саніна та Олександр Вертинський

Олександр Вертинський присвятив юній тоді ще киянці не один романс. Саме Валентина Саніна, випускниця гімназії, яка мріяла про славу великої актриси, стала ліричним прообразом його класичних «Вы стояли в театре за кулисами» и «Послушайте, маленький, можно мне вас тихонько любить?».

Ось як шансоньє описував своє знайомство з Саніною:

«На меня медленно глянули безмятежно-спокойные огромные голубые глаза с длинными ресницами, и узкая, редкой красоты, рука с длинными пальцами протянулась ко мне. Она была очень эффектна, эта женщина. Ее голова была точно в золотой короне…»

валентина санина шлее

Киянці вдалося підкорити світ моди Нью-Йорка

Але Валентина прийшла в життя Вертинського, щоб тут же піти — за своєю суттю вона була жінкою фатальною і до заміжжя особливою сталістю не відрізнялася. Чоловіча увага Саніну захоплювала, лестила, але не більше.

валентина санина шлее

Свій перший магазин вона відкрила в 40 років

Невдовзі почалася громадянська війна, одна за одною хлинули кілька хвиль еміграції, і дівчина, залишивши залицяльника, понеслася в Європу зі збіглим офіцером Георгієм Шлее (згодом став Джорджем). Потім — до Америки, де їй довелося спробувати себе в різних професіях від продавчині до манекенниці.

Тільки в 1928 році, коли самої Валентині було вже 40 років, їй вдалося відкрити власний салон «Плаття від Валентини». Там одягалися головні кінодіви минулого століття, подруги режисерів і акторів — будинок моди української емігрантки набув шаленої популярності.

«Мені не потрібні голка і нитки…»

Манекены, сделанные по меркам каждой из знаменитых клиенток мадам Валентины — Греты Гарбо, Кэтрин Хепберн и других.

Манекени, зроблені за мірками кожної зі знаменитих клієнток мадам Валентини — Грети Гарбо, Кетрін Хепберн і інших актрис

«Дайте мені три шпильки, і я зроблю вам бальне плаття», — говорила Саніна. Вона і справді могла взяти шматок тканини, обернути його навколо моделі, скріпити в потрібних місцях і створити приголомшливий образ. Сьогоднішні модниці повинні бути їй вдячними: місис Шлее з революційним запалом відстоювала комфорт і зручність одягу.

Красивим може бути лише те, у чому зручно сидіти, стояти, рухатися. Однак що сковує рухи та змушує відчувати себе неприродно, скільки б модно це не було, немає сенсу. Незручний одяг приземлює.

валентина санина шлее

Вона вважала, що мода в першу чергу повинна бути зручною

Погана танцівниця

Першим, хто помітив зшиті нею костюми для «Російських сезонів» Сержа Дягілєва, був художник Лев Бакст. Він і порадив Валентині перемінити не прихильну до неї сцену французького кабаре «Летюча миша», де Валентину тримали на других ролях, на кравецькі приналежності. Саніна і сама розуміла, що акторським даром життя її обділило — було тільки бажання, здібностей не було.

валентина санина шлее

Танцівниці з Саніної не вийшло

З поради Бакста все і закрутилося. Спочатку Саніна кроїла і строчила дні й ночі безперервно за допомогою подруг. Потім відкрила перший магазин, для якого сама стала відмінною рекламною кампанією. Красива жінка в красивих сукнях власного виробництва. Що ще потрібно, щоб залучити голлівудську богему?

валентина санина шлее

Модель і модельєр в одній особі

Простота і лаконічність її нарядів робили їх неймовірно елегантними. А сама модельєр була однією з перших, хто стверджував, що сліпе наслідування іншим, будь то героїня «Сніданку у Тіффані» або «Дами з камеліями», безглуздо.

валентина санина шлее

Наша Коко Шанель

Вона обожнювала все, що підкреслювало жіночі форми, особливо довгі обтислі сукні, капелюшки та чорний колір. Вона і навчилася одягати себе, щоб робити бездоганно прекрасними інших жінок. На руку їй зіграли 20-і роки минулого століття. Коли в моду увійшли штани та короткі стрижки, Шлее наполягала на безсмертних ідеалах жіночності.

Історія однієї жіночої дружби

валентина санина щлее и грета гарбо

З Гретою Гарбо вони були кращими подругами

Валентина Саніна-Шлее і Грета Гарбо володіли неймовірним зовнішньою схожістю. Іноді вони навіть видали себе один за одного заради сміху… Саніна шила для подруги сукні, а та своєю чергою не придумала нічого кращого, ніж відбити у неї чоловіка.

Супруги Шлее до появления Греты Гарбо

Подружжя Шлее до появи Грети Гарбо

Спочатку Джордж супроводжував Грету в поїздках, потім кінодіва придбала квартиру по сусідству з подружжям Шлее. Любовний трикутник тривав аж до самої смерті Джорджа. Грета і Валентина і після продовжували жити в одному будинку. Але приплачували консьєржці, щоб не стикатися на сходовій клітці, а одного разу зіткнувшись, Саніна крикнула Гарбо: «Згинь, сатано!».

Грета Гарбо и Джордж Шлее

Грета Гарбо и Джордж Шлее

Померла Валентина Миколаївна Саніна-Шлее в 1989 році у віці дев’яноста років. Якщо вірити тому, що вона скинула десяток років, щоб не бути старшою за чоловіка в документах, то ста. Що тут скажеш — справжня жінка!

Валентина на балу «Апрель в Париже», 1961

Валентина на балу «Апрель в Парижі», 1961

«Рівняйсь на століття, а не на рік», — говорила вона. І шила сукні без часу. Їх можна було носити сто років тому, можна надіти й сьогодні. Якщо, звичайно, вкрасти парочку з нью-йоркського музею «Метрополітен».

валентина санина шлее

Її ім’я назавжди увійшло в історію моди

Один з чуових романсів Олександра Вертинського, присвячених Валентині Санін-Шлее:

Поделиться: