Хто така вдова Кліко — 10 фактів про першу імперію шампанського

Н авіть якщо ви не пробували шампанське «Вдова Кліко», ціна якого стартує з 80 доларів за пляшку, то вже точно чули про нього. Хочу розповісти вам кілька цікавих фактів з біографії цієї самої вдови та історію того, як вона стала справжньою королевою Шампані. Отже, вдова Кліко, хто вона?

Передісторія шампанського з Шампані

Сьогодні у французькому регіоні Шампань налічується 84 000 гектара землі, засадженої виноградом, 340 будинків шампанського і 16 000 виробників вина. Тільки у 2019 по всьому світу було відправлено 297 мільйонів пляшок напою.

Але було б дивно дізнатися, що колись ця виноробна галузь ледве трималася на ногах. Прорвалася вона багато в чому завдяки мадам Кліко, чия виноробня Veuve Clicquot досі відома у всьому світі.

Мадам Кліко пережила французьку революцію

Портрет роботи Леона Когніета

Майбутня мадам Кліко, вона ж Барбе-Ніколь Понсардін, народилася в багатій родині 16 грудня 1777 року в Реймсі. Її дідусь розбагатів на текстильному бізнесі. Французька революція вибухнула в 1789 році, коли Барбе-Ніколь було 11 років.

Участь Франції в американській війні за незалежність обійшлося країні в 1,73 мільярда ліврів або близько трильйона доларів в сьогоднішніх грошах. Це, в поєднанні з поганим урожаєм, масовим голодом і високими податками в кінцевому підсумку призвело до повстання. Король Людовик XVI, Марія Антуанетта і багато інших правителі були відправлені на гільйотину.

Багатство сім’ї Понсардін зробило їх потенційною метою революціонерів. Тому батько Барбе перемкнув свою політичну відданість з монархії на якобінців, партію, яка розпалила заворушення. Тим самим сім’я змогла зберегти своє майно.

Як мадам Кліко стала вдовою

Будинок вдови Кліко в Реймсі

У 1798 році Барбе-Ніколь вийшла заміж за Франсуа Кліко. Він був сином і спадкоємцем Філіпа Кліко-Муірона, купця, який заснував невелику виноробню в 1772 році в одному з сіл Шампані. Їх католицьке весілля було таємно проведене в підвалі: революціонери заборонили релігійну діяльність у Франції.

У 1804 продажу вина компанії Кліко становили 60 000 пляшок. Однак в 1805 році Франсуа помер від черевного тифу. У 27 років мадам Кліко залишилася вдовою з маленькою дочкою Клементиною на руках.

Виноградники Кліко

Після смерті сина Філіп Кліко планував ліквідувати шампанський будинок. Але невістка попросила передати управління бізнесом їй. Це була ризикована пропозиція, оскільки досвіду ні в продажах, ні в виготовленні вина у молодої жінки не було.

Філіп Кліко погодився за умови, що Барбе буде навчатися у Жерома Олександра Резерва, широко відомого винороба. Резерв теж вклав кошти в підприємство своєї підопічної.

Мадам Кліко винайшла обладнання, яким винороби користуються донині

Та сама стійка для пляшок

Виготовлення шампанського — складний процес. Зазвичай напій виробляють тільки з винограду сортів Піно Нуар, Шардоне і Піно Меньє. Для початку виноград збирають і пресують, а потім піддають первинній ферментації. Коли різні тихі вина змішуються, додається цукор. Так починається другий процес бродіння, який створює бульбашки шампанського. Однак під час цього процесу утворюється каламутний осад.

Спочатку винороби позбувалися від осаду, переливаючи вино з однієї пляшки в іншу, але на це потрібен час. До того ж багато вина переводилося марно. Щоб спростити процес, мадам Кліко розробила підставку, в якій пляшки розташовувалися під кутом, дозволяючи осадку накопичуватися в кришці. В результаті вона могла виробляти шампанське набагато швидше, ніж конкуренти. Цей метод досі використовується в багатьох шампанських будинках.

Продажі вдови Кліко вбили наполеонівські війни

Сьогодні в винні погреби Кліко можна сходити на екскурсію

Після битви при Трафальгарі в 1805 році Великобританія і Франція встановили ембарго, яке зруйнувало міжнародну торгівлю. Багато клієнтів вдови Кліко були іноземцями, тому продажі впали до 10 000 пляшок на рік. Підприємство перебувало на межі банкрутства. Тоді мадам Кліко знову довелося піти до батька покійного чоловіка і попросити грошей. У неї знову вийшло.

Мадам Кліко створила перше вінтажне шампанське

Мадам Кліко створив перше вінтажне шампанське

Шампанське — це суміш різних вин і винограду, які часто збирають в різні роки. Але щоб вважатися вінтажною пляшкою, весь виноград повинен бути зібраний в один рік. Бувши законодавицею моди, мадам Кліко створила першу вінтажну шампанськог в 1810: їй пощастило з урожаєм.

Бізнесвумен кинула виклик торговій блокаді Наполеона

Шампанське Кліко як і раніше коштує близько 100 доларів за пляшку

Після поразки Наполеона в Росії в кінці 1812 року Реймс виявився окупованим російськими військами. Багато виробників поховали свої вина і втекли на безпечну територію. Але мадам Кліко побачила в цьому можливість для розвитку бізнесу.

Замість того, щоб намагатися перешкодити російським військам розграбувати її винні погреби, вона запросила їх випити все, що вони могли. Кліко сподівалася, що солдати розкажуть про її вина, коли повернуться додому.

«Сьогодні вони п’ють. Завтра вони заплатять », — сказала вона. Хоча весь свій вінтажний урожай 1811 року заповзятлива жінка приховала.

В кінці наполеонівських війн мадам Кліко опинилася на межі банкрутства, тому вирішила прийняти ще одне ризиковане рішення. Вона кинула виклик торговій блокаді Наполеона. У 1814 році зафрахтувала човен, завантажила на борт близько 10550 пляшок. І зуміла провести судно навколо флоту військових кораблів. Вдова Кліко доставила вантаж в Кенігсберг (сучасний Калінінград).

І її рішення напоїти солдат окупилося. Кожна дорогоцінна пляшка була продана за 100 доларів. Цар Олександр I, який зіграв важливу роль у поразці Наполеона в Росії, сказав, що вінтаж мадам Кліко — найкраще з того, що він коли-небудь пив.

Вдова Кліко однією з перших почала виробляти рожеве шампанське

Рожеве ігристе шампанське вдови Кліко

Рожеве шампанське можна приготувати двома способами: змішуючи вино або залишаючи сік з червоного винограду на кілька годин зі шкіркою.

Хоча шампанський будинок Ruinart справив рожеве шампанське ще в 1764 році, додаючи в напій бузину, мадам Кліко була першою, хто зробив його, змішавши червоне вино з ігристим.

Жінка, яка подарувала нам свято без приводу, померла в 1866, але її спадщина живе

Винний дім Кліко досі № 1 в сфері шампанського

Вона почала своє виробництво з продажу 10 000 пляшок в рік, і перетворила в бізнес, який щорічно експортував 750 000 пляшок шампанського. Сьогодні оберти Veuve Clicquot становлять 1,5 мільйона ящиків.

Але мадам Кліко створила не тільки успішний винний бізнес. Вона зіграла ключову роль у перетворенні Шампані у всесвітньо відомий регіон. І, крім того, відкрила вікно можливостей для жінок у винному бізнесі, куди раніше представниць прекрасної статі не допускали.

У листі до правнучки вона писала: «Світ знаходиться в постійному русі, і ми повинні винаходити речі завтрашнього дня. Потрібно йти попереду інших, бути рішучим і вимогливим, і нехай твій розум спрямовує твоє життя. Дій з зухвалістю».

Поделиться: