Кофеїн — користь і шкода для організму, де міститься, цікаві факти

кофеин польза и вред для организма

Статтю про кофеїн необхідно починати з питання, пити чи не пити напої з ним, адже такою кількістю міфів і упереджень, мабуть, не обзавівся не один інгредієнт. Він допомагає прокинутися або підбадьоритися, підіймає настрій і водночас дані про користь і шкоду кофеїну суперечливі. У цій статті ми зібрали тільки перевірені факти, які допоможуть розібратися в ситуації.

Що таке кофеїн

кофеин польза и вред для организма

Це потужний стимулятор мозкової діяльності, алкалоїд, який допомагає тривалий час зберігати бадьорість і не відчувати втому. Всім відомо, що його багато в натуральній каві. Однак не набагато менше його в чаї, какао, гарячому шоколаді, кока-колі і, зрозуміло, енергетиках.

Цікавість від «Паштету»: здатність кави насичати організм енергією випадково помітив пастух в древній Ефіопії, спостерігаючи за стадом кіз. А перший заварений чай датується ще більш раннім періодом — понад 2700 років до н.е. Уже в 19 ст. безалкогольні напої з кофеїном надійшли в масовий продаж. На їх основі потім створили енергетики.

Принцип роботи кофеїну

кофеин польза и вред для организма

Після всмоктування в кров речовина потрапляє в печінку, де розщеплюється на елементи, що впливають на функціонування організму. Зокрема, на мозкові процеси.

Кофеїн сприяє блокуванню нейромедіатора аденозину, що допомагає розслабленню мозку. Аденозин стимулює появу відчуття втоми, сонливість — протягом дня його рівень зростає. Крім цього, він збільшує рівень адреналіну і активізує молекули дофаміну (відповідає за задоволення) і норадреналіну (закликає до дії).

Такий потрійний вплив забезпечує приплив сил, збільшує працездатність і уважність. При цьому максимальний ефект після розпивання чашки кави настає вже через 60 хвилин.

Відомо, що вживання напоїв і препаратів з кофеїном:

 1. Перешкоджає руйнуванню печінки
 2. Сприяє довголіттю, на 30% знижуючи ризик передчасної смерті
 3. Покращує мікрофлору кишківнику — 3 чашки кави на день значно збільшують кількість корисних бактерій
 4. Знижує ризик утворення раку шкіри
 5. Зменшує ризик появи подагричних нападів
 6. Знижує ризик розвитку розсіяного склерозу

Кофеїн — користь і шкода для організму

кофеин польза и вред для организма

Підіймає настрій і стимулює роботу мозку

Під час досліджень група людей отримувала речовину в кількості від 37 до 450 мг. В результаті було помічено поліпшення пам’яті, уваги, збільшилася швидкість реакції. Статистичні дані вказують, що регулярне вживання кофеїну в дозуванні 200-300 мг в день знижує депресію і на 45% зменшує схильність до самогубства.

Однак надлишок речовини не завжди призводить до поліпшення самопочуття і підвищення настрою. Користь від чашки кави буде відчутною, якщо перерва між прийманням напою становитиме не менше 8 годин.

Наукові досліди підтвердили, що кава і чай сприяють зниженню ризику розвитку хвороб Паркінсона й Альцгеймера до 60%. Для цього необхідно щодня випивати 3-5 чашок якісної кави та не більш 3 чашок чаю.

Прискорює метаболізм

Завдяки здатності стимулювати роботу нервової системи, кофеїн сприяє прискоренню метаболічних процесів до 11% і допомагає спалювати жирові накопичення на 13% швидше.

Всього 300 мг допомагають збільшити витрату калорій в день на 79 одиниць. Якщо розглядати добове споживання, то кількість калорій не вражає. Але якщо перерахувати їх на річне, то це вже 1 кг зайвої ваги.

кофеин польза и вред для организма

Покращує результат тренувань

Кофеїн допомагає організму під час вправ в якості палива використовувати жир, а не глюкозу, що знаходиться в м’язах. Він підвищує витривалість і знижує фізичне навантаження. Для цього за годину до тренування досить вжити кофеїн в розрахунку 3 мг на 1 кг маси тіла.

Зменшує ризик серцевих захворювань і діабету

Науковим шляхом встановлено, що 100-400 мг кофеїну в день здатні значно знизити ризик розвитку хвороб серця. Всього пара чашок зеленого чаю на 14-20% зменшить ризик інсульту.

А ось дані про те, що кофеїн допомагає підвищити кров’яний тиск не зовсім вірні. Точніше чашка кави здатна підняти тиск всього на 3-4 мм рт. ст. А для завзятого кофеману ефекту може не бути зовсім.

Кофеїн успішно бореться з діабетом 2 типу. Група людей, яка постійно вживає каву і чай, на 29-30% менш схильна до виникнення захворювання.

кофеин польза и вред для организма

Де міститься і в якій кількості

Крім кави і чаю, кофеїн зустрічається в природному вигляді в горіхах, насінні і листі деяких рослин. З цих природних інгредієнтів його витягають штучним шляхом. Потім додають в безалкогольні та енергетичні напої. Так у звичайній чашці (240 мл) чорної кави міститься до 200 мг, а в еспресо кількість кофеїну досягає 700 мг.

Далі в рейтингу йдуть:

 1. Чайний напій йерба мате — від 65 до 130 мг
 2. Енергетичні напої — від 50 до 160 мг
 3. Чай — від 40 до 120 мг, залежно від міцності і сорти
 4. Безалкогольні напої — від 20 до 40 мг
 5. Какао — від 2 до 7 мг
 6. Шоколад — 28 г чорної плитки містять від 5 до 35 мг, в 28 г білого шоколаду — 15 мг

А також кофеїн може бути присутнім в лікарських препаратах (від застуди, алергії, знеболювальні) і продукції для схуднення.

Корисність від «Паштету»: в каві з позначкою «без кофеїну» він все ж є, хоч і в невеликій кількості — 3-12 мг. Безпечним для здоров’я вважається дозування до 400 мг в день, разова доза — не більше 200 мг.

Потенційна шкода кофеїну для здоров’я

кофеин польза и вред для организма

Регулярне вживання речовини викликає звикання. Надмірна кількість може викликати безсоння, підвищену дратівливість, головні болі, тривожний стан і прискорене серцебиття. Під час вагітності небезпека підвищеного вмісту кофеїну може привести до переривання або дефіциту ваги дитини при народженні. Тому не рекомендується вживати понад 200 мг речовини в день.

Важливо уважно вивчати інструкції лікарських препаратів, адже в деяких випадках їх взаємодія з кофеїном несе ризик для здоров’я. Так, слід виключити одночасне приймання кофеїну з деякими антидепресантами і міорелаксантами, оскільки їх вплив посилиться.

Як бачите, відповідаючи на питання про користь і шкоду кофеїну для здоров’я, можна сказати лише одне: все добре в помірних кількостях. Тому насолоджуйтеся ранковою кавою і вечірнім чаєм без докорів сумління.

Поделиться: