«Кастрати Фарінеллі» — історія хлопчиків з божественними голосами

кастраты певцыЧули історію про композитора-невдаху, який обманом позбавив чоловічої сили рідного брата, щоб зберегти його унікальний голос, а значить — славу і заробіток усієї родини? Братик Рікардо писав погані твори і ділив одне ложе з кожною новою подругою сексуально неповноцінного Карло. Чим все це закінчилося, ви можете подивитися в непростому фільмі «Кастрат Фарінеллі» (1994), якщо не бачили.

А я тим часом розповім про те, що поганий і заздрісний недокомпозітор Рікардо Фарінеллі був далеко не першим, хто кастрував свого талановитого брата. І взагалі, як і навіщо в історії з’явилися кастрати співаки.

Суворе бароко

кастраты певцы история

Портрет найвідомішого кастрованого співака Карло Фарінеллі, карикатура на нього ж в жіночій ролі (1724 рік)

Почалося це три століття тому — в Папської області (існувала така держава на території нинішньої середньої Італії, підпорядкована владі римських пап, куди, до речі, входила сучасна Болонья) законом дозволили каструвати хлопчиків. Зробити це міг хто завгодно: будь то косорукий цирульник або недалекий повітовий лікар.

Сьогодні складно давати оцінку цій процедурі, тоді ж особливих дискусій на тему, чи повинна створюватися ідеальна музика за допомогою каліцтва і зовсім не виникало, а самих свідчень кастрованих співаків практично не збереглося. Так само як і свідоцтв про їх неземні голоси, крім тих, що записані на папері публікою того часу. Відомо, наприклад, що наділені чудовими голосами кастрати Салімбені і Карестіні лише сміялися у відповідь на співчуття.

Так чи інакше, це був найстрашніший і одночасно найдивніший час в італійській музиці: саме італійці кастратів створили і саме вони, великі поціновувачі чуттєвості, їх переважно слухали. Французи, наприклад, про кастрованих прем’єрів і сопраністів відгукувалися не інакше, як про недогризків і євнухів.

Але якщо копнути глибше в історію, ми згадаємо, що традиція оскопленія хлопчиків зародилася в арабському світі — «охоронці ложа» прислужували в гаремах, там же вони вперше почали співати.

Папські кастрати

кастраты певцы фаринелли

На гравюрі зображені Фарінеллі з колегою Сенезіно

У самому Римі перші кастрати офіційно з’явилися в 1599: в капелу Ватикану зарахували двох хлопчиків з Перуджі з голосами, які не піддалися мутації. Пізніше там з’явився і француз.

Але що цікаво, церква на той час вже засуджувала як таку кастрацію, (оскопляли переважно злочинців і насильників), але до позбавлення продовження роду своїх солодкоголосих хлопчиків ставилася досить толерантно. Хто ж буде опромінювати співом фрески Сікстинської капели? У 1588 папа Сикст V офіційно заборонив жінкам виступати в театрах і хорах (боровся з проституцією), а співати комусь треба було. З юнаками теж біда: вони росли, їх голоси ламалися, доводилося шукати нових. Операція вирішувала все.

кастраты певцы

За однією з версій на полотні Караваджо «Лютніст» зображений іспанський співак-кастрат Педро Монтойя

Кастрати-чоловіки після операції

Опіум або гірше того — звичайне затиснення сонної артерії до стану непритомності замість анестезії, ванна з молоком для розслаблення і під ніж за вічним високим жінкоподібним голосом, що волають до кращих струнах людської душі… У хлопчиків переставав виділятися тестостерон, голос залишався недорозвиненим, правда, і зріст чомусь йшов в гору. Нерідко співак, що виконував жіночу партію, був на голову вище свого умовного коханого.

Сучасні вчені називають досить значну цифру в 5000 примусово оскопленних хлопчиків. І, до речі, згадаємо суворі часи і сувору медицину — шанс померти під час операції коливався від 10 до 80%!

Світле майбутнє

кастраты певцы

Майбутнє солодкоголосих хлопчиків було забезпечене

Зате майбутнє такого співака було вирішено: про нього просто не потрібно було думати. Співаків-кастратів обсипали золотом-діамантами, їх з розпростертими обіймами приймали в багатих будинках, для них писали Россіні і Глюк. Сопраністи Карло Фарінеллі і Лоретто Вітторіо захопили не тільки церковні хори, а й театри. А для будь-якого батька вважалося почесним добровільно каструвати сина на благо церкви.

Кастрація стала настільки популярною, що багато мандрівників того часу говорили, ніби їм доводилося зустрічати оголошення про кастрацію співочих для капели його святості. Зрозуміло, деякі хитромудрі співаки намагалися видавати себе за скопця. Кастрат Баланіт, наприклад, стверджував, що народився євнухом з порожньою мошонкою, але прямо під час концерту сталося непоправне…

кастраты певцы

Кастрати-чоловіки, фото одного з останніх сопраністів Алессандро Мореско

Тривало це досить довго — останній кастрований співак Алессандро Мореско помер на початку минулого століття, хоча каструвати заради втіхи своїх вух Ватикан заборонив ще в 1887. До того ж в музику вже пробрався романтизм, і подвійні барокові стандарти почали відходити в минуле.

Цікавість від «Паштету»: у фільмі про Фарінеллі ми чуємо штучний голос — зведений чоловічий контратенор і жіноче сопрано. Сьогодні справжніх сопраністів вже не почути. І, мабуть, це на краще, хай вибачить мене вишукане бароко…

Наостанок запис реального голосу одного з останніх співаків-кастратів Алессандро Мореско:

Поделиться: