Діна Верні — одеська Галатея французького скульптора

дина верни муза ХХ векаУ Франції її називали останнью музою ХХ століття. Скульптури, прототипом яких вона стала, сьогодні прикрашають сад Тюїльрі. У нас Діна Верні стала популярною завдяки збірці блатних пісень, таємно вивезених з Радянського Союзу в шістдесятих і виданих в 1975. На цій платівці вперше прозвучала знаменита «Не жди меня, мама…».

Юна натурниця

Дина Верни и Аристид Майоль

Діна Верні та Арістід Майоль

У майстерні скульптора Арістіда Майоля Діна з’явилася, коли їй було 15. Аристиду, який перебував в затяжній творчій кризі, виповнилося 72. Майстер платив їй 10 франків за годину — неймовірні гроші для дівчини, яка емігрувала до Парижа з недоїдаючої Одеси.

Незабаром у мадам Верні з’явився привід для ревнощів: нова натурниця буквально полонила чоловіка. Він не відпускав Діну від себе ні на крок, її дух витав скрізь, їм були просякнуті полотна, скульптури, майстерня, будинок Майоля і сам Майоль.

дина верни и аристид майоль

Остання муза XX століття

Однак скільки чуток ні ходило б про цей дивний союз, якими були відносини натурниці і майстра насправді, вже невідомо. Верні воліла говорити про платонічний характер. Та й чи має це значення, якщо завдяки її м’якій, затишній, селянській красі з’явилося безліч творів мистецтва?

«Стежки Майоля»

Благодаря ей от фашистской расправы спаслись десятки представителей искусства 20 века

Завдяки їй від фашистської розправи врятувалися десятки представників мистецтва ХХ століття

Натурою Діна була палкою і відважною: в роки німецької окупації переводила «стежками Майоля» французьких біженців через кордон в Іспанію. Арістід показав їй багато невідомих доріг в рідному селі, що розкинулося між Іспанією і Францією.

Дина Верни в саду Тюильри

Діна Верні в саду Тюїльрі

Ними пройшли видатні представники світу мистецтва початку і середини XX століття: Кестлер, Дюшан, брат Модільяні, Ернст. За це Діна і загриміла в гестапо.

Одна из скульптур, прототипом которых стала знаменитая муза

Одна зі скульптур, прототипом яких стала знаменита муза

Витягнути музу на свободу Майоль зміг тільки через півроку, та й то після того, як пішов на поклін до улюбленого скульптора Гітлера Арно Брекера. Звільнившись, Діна довго розносила записки родичам ув’язнених.

Дина Верни в саду Тюильри

Діна Верні в саду Тюїльрі

Музей на вулиці Гренель

Музей Аристида Майоля на улице Гренель открылся в 1995 году

Музей Арістіда Майоля на вулиці Гренель відкрився в 1995 році

У 1944 Майоль зловив смерть. Сталося це в дурній автокатастрофі, хоча ходили чутки, що аварія була підлаштована учасниками французького опору. Для Верні його смерть стала страшним ударом. З того дня вона докладала всіх зусиль, щоб відкрити в Парижі музей майстра.

Мрія збулася лише в 1995, коли самій музі виповнилося 76 років. На вулицю Гренель, щоб вшанувати пам’ять великого творця і бути присутнім на відкритті прийшов Жак Ширак. До слова, всі права на творчу спадщину Арістід Майоль заповідав своїй вірній музі.

Післе Майоля

В СССР Дина прославилась благодаря своей пластинке "Блатные песни"

В СРСР Діна прославилася завдяки своїй платівці “Блатні пісні”

Чим тільки Діна не займалася: колекціонувала ляльок, намагалася зніматися в кіно, періодично виходила заміж, позувала і навіть завела коней. Вона купувала антикварні меблі і вози, які кіностудії орендували за шалені гроші. Їй навіть вдалося умовити французького міністра культури розмістити кілька скульптур, що зображували її, в саду Тюїльрі.

Крім цього, Верні допомагала як іменитим, так і художникам-початківцям. В кінці сорокових вона відкрила галерею, де виставлялися Матісс і Руссо, а в 1959 однією з перших пробралася за залізну стіну Радянського союзу, щоб відкрити двері європейських галерей для російських художників.

Та самая пластинка

Та сама платівка

Приблизно в цей же час з’явилася і знаменита платівка «Блатые песни» про життя в’язнів ГУЛАГу. Повертаючись до Франції, тексти пісень Діна завчила напам’ять: знала, що прикордонники візьмуться обшукувати з особливою ретельністю.

Дивно, як тонко забезпечена і благополучна парижанка зуміла відчути сувору табірну романтику. Щоб переконатися в цьому, достатньо послухати її «Окурочек», «Товарищ Сталин», «А ты хохочешь…».

Дина Верни незадолго до смерти в 2009 году

Діна Верні незадовго до смерті в 2009 році

Померла остання муза ХХ століття в 2009 році і, як ви здогадуєтеся, останнє, що вона сказала, були слова: «Я йду до Майоля». Станіслав Єжи Лец писав, що Верні — той самий дивний випадок, коли для того, щоб жити після смерті, потрібно покласти на це ціле життя.

У відео нижче найвідоміша пісня у виконанні Діни Верні:

Поделиться: