9 гірших римських пап: історичний антирейтинг

9 худших римских пап

Ну а хто ідеальний? Вищий духовний сан, звичайно ж, має на увазі доброчесну поведінку, але хлопці з нашого списку явно не збиралися дотримуватися належних їм моральних норм і ставати зразком кращих духовних якостей для своєї пастви. Тепер ти точно знаєш, з кого Соррентіно списував героїв свого серіалу.

Папа одного разу покинув престол…

Кадр з фільму “Два папы”, 2020

Ми про Бенедикта XVI, зрозуміло. До нього випадок добровільної відмови від папської посади трапився шість століть тому аж за часів Священної Римської Імперії, та й то тому що хаос панував страшний і все мочили один одного направо і наліво. Бенедикт же у відносно спокійному 21 столітті однією цитатою про мусульман примудрився розпалити міжнаціональний скандал, який ледь не завершився новою хвилею хрестових походів.

Благо, справа обмежилася лише обіцянками знищити Святий Хрест в Римі. Але і на цьому темні сторони в житті тата не закінчилися — незабаром вибухнув неймовірний за масштабами сексуальний скандал зі звинуваченнями духовенства в педофілії.

Загалом, залишилося зняти папські шати та піти з миром. Цього року колишньому папі виповнилося 94. Він веде усамітнений спосіб життя, багато читає, молиться, грає на піаніно і гуляє в ватиканських садах. Більш детально дізнатися цю історію можна з фільму з Ентоні Хопкінсом, що вийшов на екрани в 2020 році “Два папи”.

Папа Бенедикт XVI

Мисливець на відьом

Інокентій VIII теж не цурався жіночого товариства і до і під час правління, що й заборонено і незаконно. Але можливо, бідолаха просто забув, що давав обід безшлюбності, так само як і його колега Юлій II, ще один великий любитель панянок і плотських утіх. Проте, знаменитий Інокентій став не через нескінченних любовних інтрижок, а тому що розв’язав полювання на відьом – дуже захопився творами ченця Генріха Крамера, що є невдовзі папським інквізитором.

Самий розпусний

Цей титул можна було з упевненістю передавати в руки Олександра VI, він же Родріго Борджіа, чутки про сумнівні подвиги якого доводилося навіть тим, хто вважає себе поза релігією. Родріго не тільки підкупом отримав титул, але за допомогою хабарів і інтриг продовжував правити вже після інтронізації (зведення на престол).

Він оточив себе масою куртизанок, поселив у Ватикані мінімум двох коханок і, якщо вірити джерелам, був викритий у зв’язку з власною дитиною. Його син і дочка довго покривали татуся-сановника, але з часом, воодушівівшісь прикладом батька, перевершили його в хитрості та підлості.

Джеремі Айронс в ролі Родріго Борджіа

Тупий і ще тупіший тупого

Саме таким в історії залишився папа Григорій XVI. У комплексі з тупістю до понтифіка додавалося нескінченна звичка впиватися в мотлох і нелюдська жорсткість. Попри те що за понтифіка все вирішував підступний Гаетано Мороні, його представник в папському суді Рима, сам Григорій відправив в гетто євреїв і заборонив їм залишати його межі, хоча не гребував при цьому займати гроші на свої жалюгідні жадібні потреби у багатія Ротшильда.

Самий мстивий

Стефан VI настільки ненавидів свого попередника Формозу, що після його смерті наказав відкопати його труп, влаштував над ним показове судилище та особисто відрубав поблагословить перста. А після позбавив папського титулу, і бідолаху кинули у води Тибру. Вчинок Стефана настільки обурив жителів Риму, що його через кілька місяців ув’язнили, де він був задушений.

Трупний синод на картині Жана-Поля Лорана, 1870

Продажний

А ось Бенедиктом IX управляли його особисті ниці бажання — якщо всі його попередники хоча б номінально намагалися приховувати зв’язку і жінками, цей нахаба вирішив одружитися відкрито, а потім і зовсім продав дістався у спадок престол свого родича. Потім, правда, одумався, але було вже пізно — понтифіка скинули.

Папа-жінка

До цього дня вірогідно невідомо, чи мав місце в історії реальний прецедент зведення на престол жінки, але говорять, що таке було — історія про папессу Іоанну VIII внесена в список всіх існуючих понтифіків. Історія ця трапилася десять століть назад — Іоанна прийшла на Афон в одязі простого священника, стала особистим лікарем тодішнього Папи Лева IV, а після його смерті таким же магічним чином зайняла його місце.

Правда, під час однієї зі служб у неї несподівано почалися пологи, і з того часу чоловічу приналежність пап перевіряють публічно за допомогою спеціального стільця з отвором.

Кадр з фільму “Папесса Іоанна”

Корисливий

Понтифік Іоанн XXII прославився своєю вражаючою жадібністю, що стала доповненням мінімум до половини описаних вище вад. Іоанн непогано збагатився на відпущення гріхів, встановивши для злочинців і негідників тариф. Його справу продовжив Лев Х — він підвищив тариф в кілька разів, «прощав» за скоєне вбивць і тих, хто вчинив інцест.

Той, хто прагнув влади

Таким в історію увійшов Боніфацій VII — майбутній папа плів нескінченний інтриги, організовував підкупи та змови, щоб зайняти заповітний трон. В результаті у нього вийшло, але втриматися на ньому не вийшло — Боніфація вбили та визнали антипапой (тим, хто отримав титул незаконно).

Поделиться: