8 найгучніших гендерних скандалів в історії спорту

рене ричардс

Проблема статевої приналежності в спорті особливо актуальною стала у 2009 році, коли на Чемпіонаті світу з легкої атлетики перемогу здобула чоловікоподібна 18-річна спортсменка з Південно-Африканської Республіки Кастер Семеня. Кастер пройшла гендерний тест і виявилася жінкою. Тоді ж слідом за нею одна за одною спливли безліч історій олімпійського гендерного обману. Згадуємо деякі з них.

Дора, він же Генріх Ратьєн (1918-2009)

дора или генрих ратьен

Дору можна побачити у фільмі Лені Ріфеншталь «Олімпія». Вона стала першою спортсменкою, яка, народившись чоловіком, брала участь в олімпійських іграх 1936 року як жінка і зайняла 4-е місце, а пізніше навіть стала чемпіонкою Європи.

Всі більш-менш точні факти про життя Дори відносяться до 1938-39 років, коли сексуальна поліція, провівши огляд спортсменки прямо на вокзалі, встановила, що вона є чоловіком. Стверджувати, що обман був спеціальним, складно. При народженні ні акушерка, ні батьки не змогли точно визначити стать дитини. Зійшлися на тому, що це дівчинка, але все виявилося з точністю навпаки. Медалей і звань Дору позбавили, дали нові документи з ім’ям Генріх і посвідчення інваліда. Помер Генріх Ратьєн у віці 89 років.

Станіслава Власевич (1911-1980)

станислава власевич

Схожа історія трапилася з польської спортсменкою, чемпіонкою Олімпійських ігор 1932 року, яка встановила світові рекорди в бігу на 60 і 100 метрів. На іграх 1936 року Станіслава посіла друге місце. Після поразки не тільки її популярність зійшла «нанівець», а й поповзли чутки про те, що насправді вона чоловік.

Однак чутками справа і закінчилося б, тому що гендерних тестів тоді ще не існувало, якби не справа випадку. Власевич загинула в 1980 під час пограбування магазину. Лікарі, які проводили огляд тіла, констатували, що від народження вона була гермафродитом.

Тамара (1934) та Ірина Прес (1939-2004)

тамара и ирина сестры пресс

Чи були сестри Прес «братами», як назвала їх західна преса, нам уже не впізнати. Дізнавшись про введення гендерного тесту, фаворитки олімпіади в Мехіко 1968 року поспішили закінчити кар’єру.

Сестри послалися на проблеми зі здоров’ям: тренуватися їм не давали болі в спині. І очевидно неспроста, адже легкоатлеток запідозрили в обмані ще в 1964. Спортивні лікарі вважали їх гермафродитами, які отримали при народженні нерівні зі звичайними спортсменками фізичні можливості.

Єва Клобуковска (1946)

ева клобуковска

Хромосомне тестування на статеву приналежність прийшло на олімпіаду в 1964 році. І першою його не змогла пройти ще одна польська спортсменка, чемпіонка Олімпіади 1966 року в забігу 4 по 100 метрів Єва Клобуковска.

Точні дані дослідження оприлюднені так і не були. Але сьогодні факт підміни в 50-60 роках спортсменів-чоловіків на спортсменів-жінок вже ніхто не заперечує. Кажуть, пізніше Єві нібито навіть вдалося народити сина.

Рене Річардс (1934)

рене ричардс

Історія цієї тенісистки унікальна. Народившись чоловіком, Рене наважилася на операцію зі зміни статі та домоглася в суді права виступати на рівних в змаганнях з жіночого тенісу. У 1979 їй навіть вдалося увійти до двадцятки кращих тенісисток Америки, а пізніше стати тренером Мартіни Навратілової.

Що дивно: незабаром Рене повністю змінила свою позицію, перестала активно відстоювати права транссексуалів і виступати за їх участь в жіночому спорті. Фізичні сили звичайних жінок і колишніх чоловіків не можна вважати рівними.

Марія Патіно (1961)

мария патино

Історія цієї тенісистки унікальна. Народившись чоловіком, Рене наважилася на операцію зі зміни статі та домоглася в суді права виступати на рівних в змаганнях з жіночого тенісу. У 1979 їй навіть вдалося увійти до двадцятки кращих тенісисток Америки, а пізніше стати тренером Мартіни Навратілової.

Що дивно: незабаром Рене повністю змінила свою позицію, перестала активно відстоювати права транссексуалів і виступати за їх участь в жіночому спорті. Фізичні сили звичайних жінок і колишніх чоловіків не можна вважати рівними.

Марія Патіно (1961)Свій перший тест іспанська бігунка не пройшла в 1983 році. Щоб приховати неприємну історію, лікарі порадили їй інсценувати історію з травмою. Минуло два роки, але не пройдені тести все одно спливли, а кар’єра спортсменки покотилася під укіс разом з особистим життям: від неї пішов коханий чоловік.

Однак за Марію заступився відомий вчений Альберт де ла Чапел. Йому вдалося довести, що спортсменка є жінкою, але має складне генетичне відхилення, викликане надлишком тестостерону.

Хайді Крігер (1966)

хайди кригер

Ця німецька штовхачка ядра завдяки стероїдам пройшла важкий шлях від жінки до чоловіка. З самого початку тренувань її напихали складносурядними коктейлями. На тілі дівчини почала зростати не тільки м’язова маса, а й волосся.

Закінчилося все це тим, що на світ з’явився Андреас — Хайді зробила операцію зі зміни статі. Андреас сьогодні одружений на колишній німецькій плавчині та має власний магазин.

Санді Сундараджан (1981)

Свій гендерний тест індійська спортсменка провалила у 2005 році — її попросила перевірити одна з незадоволених поразкою суперниць. А коли Санді його не пройшла, індійська федерація спорту навіть не спробувала вступити за честь дівчини, у якої, швидше за все, ті ж проблеми з тестостероном, що й у Марії Патіно. Санді вдалося впоратися з поразкою і наступними депресіями та відкрити власну спортивну школу.

Поделиться: